Korona cyrkonowa

Korona cyrkonowa przyda się każdemu kto cierpi przebarwienia zębów, ich uszkodzenia oraz złamania. Nieleczona długo próchnica może doprowadzić do takich sytuacji. Korona cyrkonowa powstaje z tlenku cyrkonu, jest wytrzymała i estetyczna – idealnie dopasowuje się do odcienia naturalnego zęba. Założona w jamie ustnej pomaga w utrzymaniu podstawowych funkcji uzębienia, zapobiega rozwojowi infekcji i może służyć pacjentowi przez całe życie. Poza tym cyrkon słynie z wielu zastosowań – używa się go np. do tworzenia implantu stawowego i osłony termicznej. Jest popularny w przemysłach samochodowych i stalowniach.

Korona cyrkonowa – poznaj wady i zalety

Korona cyrkonowa doceniana jest przede wszystkim za:

 • estetykę.
 • wysoką jakość materiału i wytrzymałość.
 • małą wagę, która nie spowoduje przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego.
 • precyzję wykonania dzięki dokładnym pomiarom i przygotowaniom komputerowym.
 • wykluczenie przebarwień dziąsłowych (tak może być w przypadku tradycyjnych rozwiązań).
 • eliminację występowania alergii, podrażnień, niepożądanych skutków ubocznych – korona cyrkonowa nie uczula.
 • bakteriostatyczność, czyli aktywność hamującą rozwój bakterii i w konsekwencji próchnicy.
 • możliwość założenia korony zarówno na naturalnym zębie, jak i implancie.

Korona cyrkonowaKonsultacja ze stomatologiem, który zajmuje się zakładaniem koron, pomoże ocenić naszą sytuacje i rozwiać wszystkie wątpliwości. Wizyta w gabinecie zdecydowanie określi też czas i perspektywę leczenia – czasami dentyści przed założeniem korony wymieniają wypełnienia zębów. Jeśli konieczne będzie wkręcenie implantu, lekarz podpowie, który i dlaczego jest dla danej osoby wskazany. Decyzja o założeniu korony prowadzi już tylko do kilku wizyt, podczas których trzeba wykonać zdjęcia RTG oraz wycisk zębów.

Przy kolejnym razie dokonywane są przymiarki, dzięki którym można wprowadzić ostateczne poprawki. Na końcu pacjent przychodzi już na zacementowanie korony i może cieszyć się nią praktycznie do końca życia – jeśli tylko będzie zachowywał najprostsze zasady codziennego dbania o swoje zęby.

Minusem tego rodzaju korony są finanse – uzupełnienia protetyczne wymagają wysokich inwestycji, a w przypadku cyrkonu jest to najdroższa oferta. Jedna korona może kosztować nas od 800 do ponad 1000 złotych. Prywatne gabinety stomatologiczne prezentują różne cenniki, a w tych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, korona nie klasyfikuje się do refundacji. Korony cyrkonowe są też bardzo twarde, co może wywołać ścieranie zębów, które znajdują się naprzeciwko tego pokrytego koroną. Na szczęście zdarza się to tylko u niektórych pacjentów – dużo zależy od indywidualnej budowy anatomicznej. W ostatecznym bilansie, plusy przeważają nad minusami, co powoduje coraz większe zainteresowanie takim uzupełnieniem.

Wśród przeciwwskazań do założenia korony cyrkonowej wyróżnia się:

 • zbyt małe pozostałości zęba nad dziąsłem.
 • stany zapalne dziąseł wywołane postępującą próchnicą.
 • choroby błon śluzowych, w tym języka.

Korony cyrkonowe – opinie wskazują na jakość

Korony cyrkonowe opinie zyskują dobre nie tylko ze strony lekarzy stomatologów. Świat medycyny i specjaliści innych dziedzin doceniają nowoczesne rozwiązanie, klasyfikując je jako postęp technologiczny. Korona cyrkonowa nazywana jest powszechnie „wysokoestetyczną” dzięki widocznej poprawie wyglądu zęba. Nie wymaga zabiegów innych niż podstawowa higiena jamy ustnej, którą obejmuje szczotkowanie (minimum 2 razy dziennie) nitkowanie (szczególnie przed snem), płukanie (np. chlorheksydyną lub domowym roztworem z solą kuchenną) i systematyczny przegląd zębów w gabinecie dentystycznym (przynajmniej raz w roku). Warto pamiętać również o regularnym usuwaniu kamienia i osadu.
Korona cyrkonowa zalecana jest wszystkim, którym zależy na przywróceniu pięknego i zdrowego uśmiechu.

4.9 (97.5%) 8 Głosów pod wpisem

Komentarze

 1. Widzę, że korony cyrkonowe stały się mega popularne w dzisiejszych czasach. Sam posiadam taką w swoim uzębieniu i jestem z niej bardzo zadowolony.

 2. Cena koron cyrkonowych jest całkiem przystępna. Trzeba brać pod uwagę wszystkie zalety takiej korony, którymi są: brak stosowania metalu, wysoka wytrzymałość, atrakcyjny kształt i kolor zębów. Myślę, że korony ceramiczne warte są swojej ceny.

 3. Korony cyrkonowe są dobrym wyborem jeśli mamy do naprawy przednie zęby. W przypadku gdy naprawy wymagają zęby boczne to moim zdaniem nie ma co się decydować na korony ceramiczne, ponieważ korony metalowej świetnie się sprawdzą w bocznych częściach szczęki 🙂

 4. Jak ktoś się zastanawia nad zabiegiem wstawienia koron cyrkonowych to mogę tutaj polecić placówkę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku. W moim przypadku korony już nie dało się założyć i na miejsce starego zęba wszczepili mi implant zębowy i muszę powiedzieć, że wykonali kawał dobrej roboty. Implant jest niesamowicie dobrze dopasowany do reszty zębów i kompletnie się nie wyróżnia. Konsultacje przebiegały bardzo sprawnie i bez problemów. Najważniejsze, że wszystko zostało wykonana tak jak być powinno:)

 5. Fajne jest to, że korony cyrkonowe załamują światło tak jak naturalne zęby. Jest to dla mnie wielkim plusem w porównaniu do koron metalowych, które nie przepuszczają światła i można zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba..

 6. Mój dentysta polecił mi koronę cyrkonową z powodu tego, że podczas uśmiechania się moja górna warga unosi się dosyć wysoko i w przypadku metalowych koron było by je mocno widać ;/

 7. Korony cyrkonowe dużo łatwiej jest utrzymać w czystości, ponieważ są materiałem kwasoodpornym i nie wchłaniają substancji szkodliwych 😛

 8. Mi się ostatnio złamał ząb i dentysta musiał mi go oszlifować i nałożyć właśnie koronę cyrkonową. Było to jedyne rozwiązanie, ponieważ ząb był bardzo mocno pęknięty..

 9. Dobór koron ceramicznych to jedno, a drugie to znaleźć dobrego stomatologa, który odpowiednio na oszlifuje zęby pod korony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *