Coraz większa liczba osób powyżej 30 lat musi zmagać się z problemami dotyczącymi nie tylko cery ze zmarszczkami, ale także cierpiącej z powodu trądziku. Wydaje się, że najlepszym sposobem będzie krem działający równocześnie na trądzik i zmarszczki – ale czy krem przeznaczony dla skóry z trądzikiem zawierający nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy nie pogorszy stanu związanego ze zmarszczkami? Albo czy też krem nawilżający mający za zadanie wygładzić zmarszczki nie spowoduje większego problemu z trądzikiem?

Zanim odpowiemy na pytanie czy te opcje można połączyć i czy istnieje jeden produkt na oba problemy warto zaznaczyć, że jest lepszy na to, by trądzik i zmarszczki odeszły w niepamięć.

Trzeba zacząć od kwestii:

1. Określić z czego wynika trądzik

2. Wesprzeć skórę w walce z trądzikiem i zmarszczkami w naturalny sposób.

Jeśli ma się do czynienia równocześnie z trądzikiem i zmarszczkami swoją pierwszą uwagę mimo wszystko należy kierować na trądzik – bowiem jest chorobą autoimmunologiczną. Choroba autoimmunologiczna oznacza, że pewne myśli, emocje, i / lub czynniki pochodzące z środowiska wpływają na organizm w niekorzystnym sposób i wymagają natychmiastowej uwagi. Zatem, trądzik może wskazywać na to, że trzeba bardziej odpocząć, zmienić swoje nawyki żywieniowe, przeformułować swoje dialog międzyludzki i / lub dokonać innej korzystnej zmiany w ramach swojego stylu życia. Po uzyskaniu informacji zwrotnej co dokładnie powoduje trądzik można podjąć działania odpowiednie w tym kontekście. Trądzik jest zazwyczaj oznaką różnych ukrytych lub pomijanych problemów zdrowotnych.

Pora na krem na zmarszczki i trądzik

Największym wyzwaniem dla takich kosmetyków jest fakt, że tak jak napisaliśmy wyżej produkty dobre pryszcze zwykle powodują większe zmarszczki i na odwrót – to co dobre na zmarszczki może przynieść większe problemy z trądzikiem. Mogłoby się wydawać, że jedynym rozwiązaniem tutaj będzie wydawanie podwójnej ilości pieniędzy i kupowanie dwóch kremów – całe szczęście wraz z postępem wiedzy i technologii zaczęły się pojawiać kremy o podwójnym działaniu na oba problemy.

Jakie składniki powinien zawierać taki krem 2 w 1?

Hydrokwasy alfa (AHA)
Hydroksykwasy beta (BHA)

Pierwszy rodzaj hydroksykwasów to np. kwas mlekowy którego działanie opiera się głównie o złuszczanie martwego naskórka To składnik który działa na usuwanie zmarszczek poprzez fakt, że pobudza syntezę kolagenu. Ma też działanie nawilżające. W odniesieniu do zmarszczek zatem nie tylko wygładza te już powstałe, ale zapobiega powstawaniu kolejnych. Warto też wiedzieć, że można się wspierać kwasem mlekowym także za pomocą odpowiedniej diety obfitej w produkty takie jak jogurty, mleko, kiszone ogórki czy kapusta. Druga część kremu, czyli ta oddziałująca na trądzik to BHA, czyli np. kwas salicylowy. To ten kwas otwiera pory. Sprzyja też zmniejszaniu produkcji łoju, co niewątpliwie sprzyja poradzeniu sobie z problemami skóry trądzikowej.

Inne sposoby niż krem na zmarszczki i trądzik

Również gabinety medycyny estetycznej służą pomocą w odniesieniu do powyższych problemów. W gabinecie mogą zaproponować rozwiązanie jakim jest izotretinoina, która nie tylko likwiduje trądzik ale też skutecznie spłyca zmarszczki. Innym rozwiązaniem jest terapia laserowa polegająca tym by zmniejszać ilość i wielkość gruczołów łojowych równocześnie pobudzając syntezę kolagenu.

Bibliografia

1. Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008
2. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008

Oceń ten wpis.

Komentarze

  1. Krem na zmarszczki i trądzik? Wolę najpierw wyleczyć trądzik, a później zająć się zmarszczkami.
    🙂
    Myślę, że to rozsądniejsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *